Podsumowanie Rajdu

W tym roku Rajd „Szkoły u Źródeł Wisły” został podzielony na dwie części. Wszystko pod hasłem realizowanego projektu „Tradycja kontra nowoczesność”.

Pierwsza część zgodnie z tradycją miała charakter wyjścia w góry. Odbyła się 11.10. br. Wybraliśmy się na Trzy Kopce Wiślańskie z czego relacje umieściliśmy już na naszej stronie. Druga część to podsumowanie rajdu, a dokładniej prezentacja przygotowanych przez klasy zadań wraz z konkursami. Odbyła się ona w poniedziałek 20.11.2023 r.

Aby zainspirować dzieci do wyrażania swojej kreatywności, zachęcić do klasowej współpracy, kształtować samodzielność i odpowiedzialność, oswoić z publicznymi występami, zaangażowaliśmy ich do zaprezentowania wymyślonej przez siebie wioski przyszłości lub przeszłości. Każda klasa miała następujące zadania: wybrać jaką beskidzką wioskę chcą stworzyć (przeszłości czy przeszłości) oraz wymyślić nazwę, stworzyć herb wioski, wymyślić taniec, piosenkę lub wiersz, który byłby reprezentatywnym symbolem tej wioski, wymyślić i zaprezentować zawody lub zajęcia, które wykonują ludzie mieszkający w tej wiosce, odpowiednio się przebierając i przedstawiając je. Chętne klasy mogły jeszcze stworzyć „regionalne” danie, danie wioski, którym poczęstowałyby Jury.

Wszyscy włożyli w te zadania dużo pracy i serca, co widać na załączonych zdjęciach. Pięknie opracowane stroje, tańce, piosenki i dania ubogaciły nam ten dzień. Wyznaczone do tego celu JURY, złożone z członków Rady Rodziców (w tym przewodniczącej Pani Moniki Pilch) , Pani Dyrektor Alicji Pieszki i nauczycieli, którzy nie są wychowawcami wybrało te najciekawsze i nagrodziło cennymi upominkami.

A oto wyniki:

Nagrody w kategorii klas 1-3 zdobyli:

Klasa 1 za najciekawszy herb wioski,

Klasa 2 za najfajniejsze przebranie

Klasa 3 za piosenkę (wymyśloną przez trzecioklasistów)

Nagrody w kategorii klas 4-8 zdobyli

Klasa 4 i 5 ex aequo za prezentację wioski i zawodów,

Klasa 6 za taniec,

Klasa 8 za najpiękniejszy herb.

Nagrody specjalne otrzymały:

Klasa 8 – nagroda publiczności,

Grupa przedszkolna – za całokształt i najciekawsze przedstawienie swojej wioski.

To był świetny czas i dobra zabawa. Gratulujemy każdej klasie, która wzięła udział i podjęła się zadań.

Warsztaty odbyły się w w ramach projektu „Tradycja kontra nowoczesność” dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej.