Wycieczka do Planetarium w Chorzowie i Muzeum Ognia w Żorach

13 października wczesnym rankiem, rozpoczął się ciekawy dzień dla uczniów kl. VI, VII i VIII SP 2 w Wiśle Czarnem. Pojechaliśmy na wycieczkę przedmiotową do chorzowskiego Planetarium.

Po drodze zatrzymaliśmy się w Żorach, gdzie znajduje się Muzeum Ognia, w którym dowiedzieliśmy się ciekawych informacji na temat powstania ognia, zagrożeń ze strony ognia, ognia w roli przyjaciela, a także co wspólnego łączy człowieka z ogniem – tlen. Zwiedzając muzeum, wykonywaliśmy samodzielnie doświadczenia, na przykład próbując wskrzesić ogień… Potem pełni wrażeń ruszyliśmy w drogę do Chorzowa, po drodze oczywiście odwiedzając restaurację ”Pod Złotymi Łukami”.

Planetarium swoją budową i terenem, na którym się znajduje, zrobiło na nas duże wrażenie. Przed nami, wśród pięknie wybarwionych jesiennymi kolorami drzew chorzowskiego parku, rozpostarła się wielka kopuła, która od środka okazała się sferą niebieską czyli niebem.

Podczas zajęć w Planetarium, udało nam się dotrzeć „DO KRAŃCÓW WSZECHŚWIATA” – była to podróż do najdalszych zakątków Wszechświata. Dowiedzieliśmy się, jak oszacować odległości we Wszechświecie i jak daleko może sięgać nasz wzrok. Zobaczyliśmy niebo nad nami wieczorem w dniu 13.10.2022 r., a na nim Ciała Niebieskie – Słońce, Księżyc, planety, komety i mnóstwo gwiazd zgrupowanych w gwiazdozbiorach. Dowiedzieliśmy się także, jak zbudowane są planety i czym różnią się od Słońca.

Zadowoleni wróciliśmy do Wisły, ciesząc się z pięknej pogody, która umożliwiła nam spojrzenie wieczorem z własnego podwórka na niebo i porównanie obserwacji na żywo z projekcją w Planetarium.

Danuta Kozyra

Zobacz także:

W celu kontaktu z sekretariatem wypełnij formularz:

Wycieczka do Planetarium w Chorzowie i Muzeum Ognia w Żorach