Wielka Liga Czytelników

Nie od dziś wiadomo, że kto czyta, ten żyje podwójnie. Mając na uwadze tę starą prawdę, a także alarmująco niski poziom czytelnictwa w naszym kraju, biblioteka przy Szkole Podstawowej nr 2 w Wiśle Czarnem podejmuje szereg działań, mających na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci uczęszczających do naszej placówki. Jednym z takich działań było w tym roku szkolnym zachęcenie uczniów do udziału w ogólnopolskim konkursie Wielka Liga Czytelników. Konkurs ten rozpoczął się od etapu szkolnego, który trwał od października do marca i polegał na czytaniu książek wybranych z listy oraz rozwiązywaniu wraz z rodzicami w domu testów sprawdzających znajomość danej lektury. Aby awansować do kolejnego etapu należało przeczytać minimum 10 książek z listy i zaliczyć do nich testy przynajmniej na poziomie 80%. W naszej szkole te warunki spełniło trzech uczniów z klasy drugiej – Ewelina Ogrodnik, Paulina Puszyńska i Jakub Szarzec. Uczniowie ci zakwalifikowali się do półfinału, który odbył się 15 kwietnia 2016 r. w wyznaczonych miejscach w całej Polsce. Aby zmierzyć się z testem półfinałowym uczniowie musieli wnikliwie przeczytać książkę Marii Krüger pt. „Karolcia”. Po dokładnym zapoznaniu się z jej treścią, nasi uczniowie wraz z innymi półfinalistami z województwa śląskiego przystąpili do napisania testu w Katowicach. W sumie w półfinałach wzięło udział ponad 200 drużyn z całej Polski. Każda drużyna musiała tym razem rozwiązać test bez pomocy dorosłych, a także bez dostępu do lektury. Po tygodniu oczekiwania otrzymaliśmy wyniki. Okazało się, że poziom konkursu był bardzo wysoki. Do finału zakwalifikowało się 10 drużyn z całego kraju, które zdobyły przynajmniej 97 na 100 punktów. Nasi półfinaliści niestety w tym roku nie zdołali uzyskać tak wysokiego wyniku – zdobyli 76 punktów, ale i tak odnieśli duży sukces, zważywszy na to, że konkurowali nie tylko z rówieśnikami, ale również z uczniami z klas trzecich. Jednak możemy powiedzieć, że i tak wygrali, ponieważ poznali wiele interesujących książek, poszerzyli swoją wiedzę o świecie i zdobyli cenne doświadczenia. Dlatego mamy nadzieję, że za rok również wezmą udział w tym konkursie, a swoją postawą sprawią, że czytanie stanie się w naszej szkole jeszcze bardziej popularne.

Alicja Pieszka

Zobacz także:

W celu kontaktu z sekretariatem wypełnij formularz:

Wielka Liga Czytelników