Warsztaty z kucharzem i cukiernikiem

18 listopada w ramach projektu „Po co nam ta matma” programu mPotęga finansowanego ze środków Fundacji mBanku naszą szkołę odwiedzili kolejni goście. Tym razem był to zawodowy kucharz Grzegorz Rabin oraz cukiernik z zamiłowania Sabina Rabin. Klasy starsze zebrały się, żeby posłuchać i zobaczyć, jakie zadania stoją przed kucharzem, jakich narzędzi używa się w kuchni podczas gotowania i pieczenia oraz jaką rolę odgrywa tam matematyka. Umiejętności matematyczne w tych zawodach, jak się okazało, pozwalają zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. Goście podawali przykłady, gdzie odmierzanie i zamiana jednostek masy dotyczy każdego przepisu tak samo jak obliczanie stosunków odpowiednich składników, rozumienie ułamków zwykłych i dziesiętnych, a także szacowanie i wszelkiego rodzaju rachunki.

Po krótkim wywiadzie odbyły się warsztaty, gdzie dzieci miały okazję wyszaleć się artystycznie, ozdabiając własnoręcznie przygotowanym lukrem pyszne ciasteczka. Całe zadanie polegało jednak na prawidłowym odczytaniu przepisu, ponieważ złośliwy chochlik pozamieniał jednostki w przepisie np. litry na cm3  lub gramy na kilogramy. Pomimo tego wszystkim grupom udało się uzyskać odpowiednią konsystencję, dzięki czemu ciastka zostały pięknie ozdobione, a potem bardzo szybko zjedzone.

Gościom dziękujemy za odwiedziny i słodką zabawę.

Sylwia Śliwka

Zobacz także:

W celu kontaktu z sekretariatem wypełnij formularz:

Warsztaty z kucharzem i cukiernikiem