Spotkanie z policjantem

W poniedziałek 8 listopada w SP2 w Wiśle Czarnem odbyło się spotkanie z policjantem profilaktykiem asp. szt. Tomaszem Pszczółką z komendy w Cieszynie. Na początku Pan Tomasz przeprowadził zajęcia dla młodszych uczniów. Interpretował i omawiał rysunki dotyczące bezpieczeństwa, wcześniej przygotowane przez dzieci. Uczniowie z klas 1-3 przypominali sobie, jak z ograniczonym zaufaniem, ale bezpiecznie przechodzić przez jezdnię; co zrobić, kiedy zaatakuje groźny pies, a także jak ustrzec się przed zaczepkami obcych osób. W tym przypadku śmiało i bez zahamowań prezentowali swoje możliwości głosowe, które miały na celu odstraszyć napastnika. Nauczyli się, jak pomóc osobie tonącej, a także, jak wezwać pomoc do poszkodowanego, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Informacje były przekazane w sposób wesoły, zabawowy, ale bardzo konkretny i zdecydowany. Dzieci uświadomiły sobie, że również w domu czy na podwórku czyhają niebezpieczeństwa, których można uniknąć, kiedy przewidujemy konsekwencje swojego zachowania.

Natomiast uczniowie starszych klas zostali poinformowani o niebezpieczeństwach wynikających ze zbyt pochopnego i lekceważącego stosunku do dobrodziejstwa, jakim jest Internet. Pan Tomasz uświadomił młodzież o konsekwencjach cyberprzemocy, „niewinnego” hejtowania rówieśników, pomówień w stosunku do nauczycieli czy innych dorosłych, a także o prawach i obowiązkach uczniów, dzieci i rodziców w rozumieniu Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Uczniowie zostali też pouczeni o konsekwencjach poważnych nadużyć czy niesubordynacji względem dorosłych (rodziców, nauczycieli), którzy mają obowiązek sprawowania nad nimi pieczy do 18 roku życia. Dowiedzieli się także, jakie kroki mogą poczynić rodzice, nauczyciele czy inne osoby dorosłe, aby zapobiec złym zachowaniom czy demoralizacji młodzieży.

To były bardzo pouczające i ważne pogadanki. Warto organizować takie spotkania i co jakiś czas przypominać sobie prawa i obowiązki uczniów, rodziców i nauczycieli.

Elżbieta Rabięcny

Zobacz także:

W celu kontaktu z sekretariatem wypełnij formularz:

Spotkanie z policjantem