Październik z projektem mPotęga

W październiku w czerniańskiej szkole matematyka odsłaniała kolejne swoje oblicza. Na zajęciach kółka matematycznego dzieci poznały zawód architekta, a potem samodzielnie tworzyły w odpowiedniej skali modele swojego wymarzonego pokoju. Na kółku rozpoczęliśmy także naukę gry w szachy. Natomiast na jednej z lekcji matematyki uczniowie poznali podstawowe zasady funkcjonowania banku.

W piątek 28 października odwiedził nas emerytowany kierownik stolarni, pan Paweł Śliwka, opowiadając o zawodzie stolarza i jak w tym fachu wykorzystuje się matematykę. Dzieci miały możliwość samodzielnie wykorzystać swoje umiejętności matematyczne przycinając deski pod odpowiednim kątem i tworząc frezy równoległe do boku otrzymanej deski.

W październiku odbywały się również zajęcia technologiczne FabLab, prowadzone przez ks. Marka Michalika, na których dzieci projektowały w programie komputerowym figury geometryczne a potem za pomocą frezarki CNC wycinały je.

Pani Michalina Szalbót przeprowadziła z kolei ciekawą lekcję interdyscyplinarną, ukazując praktyczne zastosowanie matematyki w naukach przyrodniczych. Uczniowie liczyli ilość nasion w owocach i warzywach, mierzyli co do milimetra ich wymiary, prezentowali zebrane dane w tabelach, a na ich podstawie wyciągali odpowiednie wnioski.

Przez cały październik odbywały się również mini konkursy „Matematyczne potyczki”, w wyniku których udało się wyłonić mistrza października – został nim ponownie Hubert Gunia (klasa 5), natomiast tytuł wicemistrza matematycznych zagadek i zadań przypadł Kindze Cieślar (klasa 6).

Ten ciekawy projekt realizowany w naszej szkole został dofinansowały przez Fundację mBanku.

Sylwia Śliwka

 

W celu kontaktu z sekretariatem wypełnij formularz:

Październik z projektem mPotęga