Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji biblioteka działająca przy Szkole Podstawowej nr 2 w Wiśle Czarnem zaplanowała dla uczniów sporo atrakcji. Obchody rozpoczęliśmy od nakręcenia filmu na konkurs „Nakręćmy się na czytanie” organizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W filmie wystąpili uczniowie wszystkich klas, po to, by zdobyć książki naszych marzeń do szkolnej biblioteki. Niestety film nie został doceniony przez jurorów, ale i tak jesteśmy zadowoleni, że mogliśmy go nakręcić. Efekt naszej pracy można obejrzeć w serwisie youtube pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=CBvVOFcEEE0
Kolejnym działaniem szkolnej biblioteki w ramach MMBS była akcja „Poleć książkę”, skierowana do wszystkich uczniów szkoły. W ciągu całego miesiąca uczniowie odwiedzający szkolną bibliotekę mogli wpisać na przygotowanym wcześniej plakacie tytuły książek, które chcą polecić innym. Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem – pod koniec miesiąca na plakacie zabrakło miejsca.
W obchody włączył się także Samorząd Szkolny, który zorganizował „Dzień ulubionej książki”. W tym dniu dzieci przyniosły do szkoły swoje ulubione książki. Ta inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem i aż miło było popatrzeć na uczniów, którzy podczas przerw w grupkach oglądali i czytali książki, które w tym dniu przynieśli z domu. Akcja została podsumowana wspólnym zdjęciem, a każdy uczestnik otrzymał miłą niespodziankę.
Ukoronowaniem obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych była coroczna uroczystość pasowania pierwszoklasistów na czytelników, która odbyła się 26 października. W tym dniu uczniowie klasy pierwszej odwiedzili bibliotekę, by zdać egzamin na czytelnika. Każdy pierwszak zaprezentował swoje umiejętności w zakresie czytania. Następnie bibliotekarki zapoznały uczniów z zasadami korzystania z księgozbioru oraz poleciły książki odpowiednie dla początkujących czytelników. Każdy świeżo upieczony czytelnik opuścił bibliotekę z pierwszą wypożyczoną przez siebie książką, a także z zakładką oraz ulotką promującą akcję „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Pierwszoklasiści chętnie wypożyczyli książki i mamy nadzieję, że już od teraz będą częstymi gośćmi w naszej szkolnej bibliotece.
Na tym zakończyliśmy obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, ale nie spoczywamy na laurach. Planujemy już kolejne działania, związane z realizacją programu „Książki naszych marzeń”, którego nasza biblioteka została beneficjentem. Z pewnością będzie się u nas jeszcze wiele działo.

Zobacz także:

W celu kontaktu z sekretariatem wypełnij formularz:

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych