Dzień Patrona 2016

20 grudnia w obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona – Adama Mickiewicza. W tym roku obchody były równocześnie podsumowaniem i zakończeniem cyklu działań odbywających się od września w naszej placówce w ramach projektu „Świat TechArt w Czarnem” finansowanego przez Polsko – Amerykańską Fundację Wolności, w ramach programu „Działaj Lokalnie”.
Jak co roku, w tym dniu nie odbyły się zwyczajne lekcje, ale uczniowie brali udział w różnych działaniach związanych tematycznie z Adamem Mickiewiczem. Dzień rozpoczęliśmy od prezentacji multimedialnej przygotowanej przez panią Beatę Mendrek, która przedstawiła dzieciom szerokie tło historyczne czasów, w których żył Adam Mickiewicz. Następnie przyszedł czas na część praktyczną. Tym razem biblioteka szkolna, która jest odpowiedzialna za organizację tej imprezy, zdecydowała, że obchody będą mieć formę stacji zadaniowych. Tak więc w wyznaczonym czasie dzieci z klas I – VI przemieszczały się między stacjami: artystyczną, matematyczno-historyczną, biblioteczną, kreatywną, rekreacyjną oraz techniczną i wykonywały na nich działania dostosowane poziomem trudności do możliwości każdej klasy. Dobór stacji nie był przypadkowy, ponieważ odzwierciedlały one działania podejmowane w szkole – w SP2 kładziemy bowiem nacisk na rozwój artystyczny dzieci oraz organizujemy wiele warsztatów artystycznych dla mieszkańców naszej doliny w świetlicy środowiskowej C.Z.A.S.; dbamy o kulturę fizyczną uczniów, organizując ciekawe zajęcia ruchowe w ramach lekcji WF (wyjazdy na basen i lodowisko, zajęcia na nartach biegowych, wyjścia na sanki) oraz po lekcjach; zapewniamy uczniom kontakt z żywym słowem podczas cotygodniowych spotkań „Kwadrans z książką” w szkolnej bibliotece; zapewniamy uczniom dostęp do nowinek technicznych w pracowni FabLab, rozwijamy u dzieci zainteresowanie matematyką zgodnie z założeniami projektu „Po co nam ta matma?”, a także rozwijamy kreatywność dzieci zgodnie z wytycznymi Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności „Destination Imagination”, w której nasza szkoła bierze udział. Podczas zajęć w poszczególnych stacjach uczniowie mieli za zadanie np. namalować portret Adama Mickiewicza, wykonać jego popiersie z gliny, przetłumaczyć jedną z jego bajek na gwarę, nauczyć się tańczyć poloneza, rozwiązać zadania matematyczno-historyczne związane z latami życia oraz twórczością naszego wieszcza, wysłuchać opowiadania o dzieciństwie Mickiewicza i wykonać zadania sprawdzające umiejętność uważnego słuchania, a także wykonać zadania wymagające od uczniów kreatywnego rozwiązywania problemów. Po zakończeniu pracy w stacjach, podczas apelu, każda klasa zaprezentowała efekty swojej pracy, a następnie pani dyrektor Elżbieta Szajtauer podsumowała cały projekt „Świat TechArt w Czarnem”, który zakończył się właśnie w tym dniu. Później uczniowie odśpiewali wspólnie kilka kolęd, które były wprowadzeniem do klasowych wigilijek, odbywających się w tym dniu w klasach starszych.
Dzień Patrona możemy zaliczyć do udanych. Uczniowie, biorąc udział w różnych zadaniach, z pewnością nauczyli się równie dużo, a może nawet więcej, niż podczas standardowych lekcji. Cieszymy się, że dzięki projektom realizowanym w naszej szkole, możemy zapewnić uczniom wszechstronny rozwój oraz tak wiele atrakcji.

Alicja Pieszka

Zobacz także:

W celu kontaktu z sekretariatem wypełnij formularz:

Dzień Patrona 2016