100 lat niepodległości w Czarnem

21 listopada w Szkole Podstawowej nr 2 w Wiśle Czarnem odbyło się spotkanie z historią i pieśnią patriotyczną, w którym udział wzięli: sekretarz miasta Sylwester Foltyn, radna Barbara Kędzior, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Wiśle Centrum Gabriela Polok-Otawa, członkinie Wiślańskiego Zespołu Kameralnego oraz mieszkańcy doliny. Podczas spotkania zebrani angażowali się we wspólny śpiew oraz wysłuchali ciekawej prelekcji przygotowanej przez Beatę Mendrek o dziejach Śląska Cieszyńskiego w kontekście odzyskania niepodległości przez Polskę. Gościem specjalnym spotkania był Wiślański Zespół Kameralny pod dyrekcją Agnieszki Szarzec, który wystąpił w dwóch blokach, prezentując pieśni patriotyczne w wykonaniu a’capella.

Całe spotkanie przebiegło w miłej i swobodnej atmosferze, przy kawie i drożdżówkach. Zostało ono zorganizowane w ramach kolejnego projektu realizowanego w świetlicy ogólnodostępnej C.Z.A.S. (Czerniańskie Zaplecze Aktywności Społecznej) przy Szkole Podstawowej nr 2 w Wiśle Czarnem. Projekt w Programie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej prowadzony jest w Czarnem od sierpnia 2018 roku przez Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Szkoły Podstawowej nr 2 „Nad Białką”. W ramach projektu „Ukulele JAM SESSION w Czarnem”, oprócz działań związanych z uczczeniem rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, prowadzone były również warsztaty plastyczne i nauka gry na ukulele. Dzięki projektowi zaopatrzyliśmy szkołę w instrumenty, materiały plastyczne, śpiewniki i inne materiały o łącznej wartości 6 000 zł.

Powyższe spotkanie było jednym z wielu działań, jakie podjęto w Szkole Podstawowej nr 2, aby uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nauczyciele podczas lekcji wychowawczych zrealizowali tematy w oparciu o materiały przygotowane przez Renatę Czyż i Danutę Szczypkę. Na korytarzach wywieszone zostały okolicznościowe gazetki, a 9 listopada odbyła się w szkole uroczysta akademia, podczas której nasza szkoła włączyła się w bicie rekordu śpiewania hymnu narodowego o godzinie 11:11. Oprócz tego uczniowie brali udział w Rajdzie Niepodległości na Baranią Górę wspólnie z uczniami zaprzyjaźnionej szkoły w Przezchlebiu, wysłuchali audycji muzycznej pt. „Pieśni patriotyczne”, a także czynnie włączyli się w program artystyczny podczas miejskich obchodów w Wiśle Centrum, biorąc udział w poczcie sztandarowym oraz wykonując wiązankę pieśni patriotycznych na dzwonkach. Swój talent artystyczny uczniowie wykorzystali także w scence historycznej „Jaka potężna siła nami toczy” prezentowanej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle Centrum 15 listopada. Uczniowie naszej szkoły wcielili się w role wiślańskich dzieci, które wystąpiły w regionalnym repertuarze przed członkami alianckiej Międzysojuszniczej Komisji Kontrolującej, która zawitała do wsi w marcu 1919 roku. Zarówno zespół grający na dzwonkach, jak i dzieci występujące w bibliotece do występu przygotowała dyrektor Elżbieta Szajtauer.

 

W celu kontaktu z sekretariatem wypełnij formularz:

100 lat niepodległości w Czarnem